Praxisomban gyakran merül fel – főként a tulajdonos részéről – a kérdés, hogy pontosan mire is jogosult a haszonélvező? Milyen jogosultságok illetik meg az ingaltan tulajdonosával szemben?
A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) úgy fogalmaz, hogy haszonélvezeti jogánál fogva a jogosult a más személy tulajdonában álló dolgot birtokában tarthatja, használhatja, hasznosíthatja és hasznait szedheti.
A haszonélvezeti jog a dolog tulajdonosának személyében beállott változásra tekintet nélkül fennmarad – azaz igen, a dolgot (ideértve az ingatlant is) haszonélvezeti joggal terhelten is el lehet adni.
Fontos, hogy a természetes személyt megillető haszonélvezeti jog korlátozott időre és legfeljebb a jogosult haláláig állhat fenn. Jogi személy javára haszonélvezeti jog korlátozott időre, de legfeljebb ötven évre engedhető; a határozatlan időre alapított haszonélvezeti jog ötven évig áll fenn.
A haszonélvező a haszonélvezeti jogot nem ruházhatja át, de a birtoklás, a használat és a hasznok szedése jogának gyakorlását átengedheti. Azaz a haszonélvező akár bérbe is adhatja az ingatlant, ennek korlátja, hogy ellenérték fejében a haszonélvezeti jog gyakorlását a haszonélvező akkor engedheti át, ha a tulajdonos – azonos feltételek mellett – a dolog használatára, hasznosítására vagy a dolog hasznainak szedésére nem tart igényt. Praktikusan ez azt jelenti, hogy mielőtt bérbe adná a haszonélvező az ingatlant, a bérleti szerződés tartalmát közölni kell a tulajdonossal, aki – azonos bérleti díj mellett – jogosult az ingatlan használatára. A jelzett korlátozás azonban csak abban az esetben érvényesül, ha nem ingyenesen engedi át a haszonélvező a használatot.
A tulajdonos törvény adta jogosítványa ugyanakkor, hogy a haszonélvezet fennállása alatt a haszonélvezet gyakorlását ellenőrizze, valamint, ha a haszonélvező a dolgot nem rendeltetésének megfelelő módon használja vagy rongálja, illetve rendeltetését meg nem engedett módon megváltoztatja, továbbá ha a dolognak a haszonélvezet megszűntével való visszaadását egyébként veszélyezteti, a tulajdonos megfelelő biztosítékot követelhet, ha tiltakozása nem vezetett eredményre. A tulajdonost ezek a jogok azzal szemben is megilletik, akinek a haszonélvező a haszonélvezetből fakadó jogok gyakorlását átengedte.
A haszonélvezeti jog fennállása alatt a tulajdonos a birtoklás, a használat és a hasznok szedésének jogát annyiban gyakorolhatja, amennyiben a haszonélvező e jogokkal nem él.
Ingatlan adásvételi ügyekkel kapcsolatban ügyvédi irodánk Dunaharasztiban áll rendelkezésére. Adásvételhez kapcsolódóan a foglaló és előleg témában további informácikat itt olvashat.