Társasági jog
Irodánk vállalja cégalapítások, cégmódosítások, illetve a cégek megszűnéséhez köthető eljárások során a jogi tanácsadást, okiratszerkesztést, cégbíróság előtti képviselet. Tapasztalattal rendelkezünk továbbá a gazdasági társaságokon felül a civil szervezetek /főként egyesületek, alapítványok, szakszervezetek/ eljárásainak (létesítés, módosítás, közhasznúság, megszüntetés) lebonyolításában is.
Végelszámolás, Cég megszüntetése ügyvédi közreműködéssel
Ha egy cég nem fizetésképtelen (azaz nincs tartozása, vagy tartozásait a cég vagyona vélhetően fedezni fogja), de nem kíván tovább működni, elhatározhatja – végelszámolással történő – (jogutód nélküli) megszűnését.
Ügyvédként segíthetek egyszerűsített és „normál” végelszámolási eljárás megindításában, lebonyolításában, egy esetleges csőd-, vagy felszámolási eljárásban pedig elláthatom a jogi képviseletet.
Egyszerűsített végelszámolás:
Az egyszerűsített végelszámolást azok a könyvvizsgálatra nem kötelezett cégek vehetik igénybe, akik az eljárást a végelszámolás kezdő időpontjától számított 150 napon belül be tudják fejezni. Egyéb esetben a hagyományos út áll rendelkezésre. Az eljárás azért egyszerűsített, mert végelszámolót nem kell választani, az egyszerűsített végelszámolás megindítását nem kell a cégbírósághoz bejelenteni (befejezését azonban igen), sem a Cégközlönyben közzétenni. Az eljáráshoz kapcsolódó bejelentéseket – a T201T adatlap benyújtásával – a NAV-hoz kell teljesíteni.
Cég megszüntetése „normál” végelszámolási eljárás útján:
A végelszámolást a cég legfőbb szerve (pl. Kft-nél a taggyűlés) jogosult elhatározni. A határozatban meg kell állapítani a végelszámolás kezdő időpontját. Ez az időpont nem lehet korábbi, mint maga a határozat kelte. Továbbá meg kell választani azt a személyt (végelszámoló), aki a végelszámolást lebonyolítja.
A végelszámoló legfontosabb feladatai a végelszámolás során:
- a cég vagyoni helyzetének felmérése,
- cég követeléseinek behajtása,
- tartozásainak kiegyenlítése,
- jogainak érvényesítése és kötelezettségeinek teljesítése,
- szükség esetén (főként, ha a tartozások kiegyenlítése miatt szükséges) a vagyoni
eszközök értékesítése, - a fennmaradó cégvagyon cég tagjai (részvényesei) közötti pénzben/természetben
történő felosztása és - a cég működésének megszüntetése.
A végelszámolás megindítását be kell jelenteni a Cégbírósághoz, melynek közzétételét követően a cég hitelezői 40 napon belül jelenthetik be a követeléseiket.
A végelszámolást – annak kezdő időpontjától számított – három éven belül be kell fejezni. Az eljárás lezárásakor a végelszámoló elkészíti a végelszámolás utolsó üzleti évéről szóló beszámolót, zárójelentést, vagyonfelosztási javaslatot, továbbá a cég vagyoni részesedésével működő jogalanyok, illetve a részvételével működő egyesületek, alapítványok sorsára vonatkozó javaslatot, és a záró adóbevallásokat. Az erről szóló határozatot szintén be kell jelenteni a Cégbírósághoz, ahol a jogi képviselet kötelező.
Végelszámolás költségvonzatának ügyében, illetve bővebb tájékoztatásért és jogi képviseletért szíveskedjen felvenni ügyvédi irodánkkal a kapcsolatot Dunaharasztiban, e-mailben, telefonon vagy akár az oldalon található kapcsolatfelvételi űrlap segítségével!